Jogvédő harc a kisemmizett kajászói gazdákért - nem adjuk fel! - videós tudósításokkal

2014. május 23-án a Fővárosi Törvényszék jogerős ítéletével sajnálatos módon helybenhagyta a Pesti Központi Kerületi Bíróság korábbi elsőfokú ítéletét, elutasítva ezáltal az Összefogás a magyar földért és vidékért Egyesület keresetét, amellyel a földvédő civil szervezet kisemmizett kajászói gazdáék érdekében fellépve érvényteleníteni kívánta egy kápolnásnyéki kőművesnek a Nemzeti Földalapkezelő  Szervezettel kötött jogszabályba ütköző földhaszonbérleti szerződését. Két rövid (5 perces) mozgóképes (Hír24 és Tárczy István-SODI) és szöveges tudósítást (feol.hu) adok közre a tárgyalásról, érdemes azokat megtekinteni és minél szélesebb körben terjeszteni, kérek erre minden jóérzésű embert.

Bár a perben a botrányos földpályázatokért felelős állami szerv sem vitatta, hogy a szerződés érvénytelen, mivel a juttatásban részesült álgazda ezáltal átlépte a földbirtoklás törvényes maximumát, mégsem a szerződés felbontása és tisztességtelen pályázó kizárása mellett döntött, hanem ketté bontották a helyi gazdák elől elorzott földet és új szerződést kötöttek, a perben pedig körömszakadtáig védi ezt a törvénytelen szerződést, sőt a tárgyaláson kiderült az ügyészségnél a gazdákat és földet védő felperesi civil szervezet ellen törvényességi eljárást kezdeményeztek. Hiába érveltem hosszan a felperesi egyesület jogi képviselőjeként arról, hogy a Ptk. 324. § (1) bekezdése szerint bárki hivatkozhat határidő nélkül egy szerződés érvénytelenségére, és a felperesi egyesület saját tagjai a kárvallott gazdák, akik az egyesület földközösségi projektjét szerették volna megvalósítani a kiváló minőségű helyi termőföldön történő gazdálkodással, mégis a Törvényszék szerint nincs jogi érdekeltsége a földvédő civil szervezetnek, ezért nem perelhet. 

Nem is a földalapkezelőt, hanem az államot kellene perelni áll az elsőfokú ítéletben, szintén tévesen.

Ráadásul horribilis, az elsőfokú döntéshez képest 3,5-szer nagyobb, példátlanul magas, összesen 650 ezer forint összegű perköltséget szabott ki a gazdaérdekvédő egyesületre. Természetesen nem adjuk fel: felülvizsgálati kérelemmel a Kúriához fordulunk, ennek eredménytelensége esetén, pedig a kárvallott gazdák egyike indít felperesként érvénytelenségi pert a törvényesség helyreállítása érdekében. Megtisztelő és szép szakmai feladat jogászként a jog eszközeivel is küzdeni a magyar gazdákért. A tegnapi földvédő tüntetés során pedig ismét egyértelművé tettük: a magyar föld a magyar gazdáké és ezért végsőkig folytatjuk a küzdelmet.
Budapest, 2014. május 27.

Dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, nemzeti jogvédő
www.gaudinagytamas.hu