Gaudi a legújabb salátatörvény egyes részeit lejárt szavatosságú termékekhez hasonlította
Az Országgyűlés 2012. június 19-i ülésnapján, az igazságügyi és közigazgatási tárgyú törvények módosításáról (T/7677) szóló törvényjavaslat vitájában Gaudi-Nagy Tamás is éles kritikát fogalmazott meg. ,,Olyan helyzet elé állítanak most minket, mint azt az étteremben éppen salátát fogyasztani kívánó vendéget, aki maga elé kap egy hatalmas nagy tányért, vannak benne szép gusztusos kis zöld, friss saláta levelek, vannak benne finomnak tűnő kis répa darabok, de vannak benne csúnya, gusztustalan, különböző lejárt szavatosságú termékek, melyeket nem jó elfogyasztani. Mit kell csinálni ilyenkor? Mit tud kezdeni a vendég?" - ezzel a gondolatmenettel vezette fel Gaudi-Nagy Tamás azt a beszédét, melyben elmagyarázta a képviselőtársainak, hogy véleménye szerint az ellenzéki országgyűlési képviselőknek az a feladata ilyenkor, hogy figyelmeztesse a ,,törvénygyár" üzemeltetőit a durva alkotmányossági és jogalkotási hibákra. A salátatörvények kapcsán az alkotmánybíróság már több alkalommal világosan leszögezte, hogy nem összetartozó életviszony csoportokra alkotmányosan nem alkalmazható. A jogrendszer koherenciáját, a jogállamiság elvét és a jogbiztonságot kirívóan sértő és veszélyeztető sztahanovista módszer, a Bokros-csomaggal indult és azóta minden kormány ,,kedvenc" eszközévé vált.
Gaudi-Nagy Tamás elmondta, hogy egyre kevesebb ember veszi komolyan a jogot, melynek nem tesz jót az a sajnálatos jelenség sem, hogy az állam saját magára vonatkozóan semmiféle törvényt nem tart be, ideértve azokat is, melyeket önmaga alkotott. Megemlítette, hogy Áder János köztársasági elnök immár a sokadik ellenzéki tiltakozás ellenére elfogadott törvényt küldi vissza az Országgyűlésnek a jogalkotási törvény szabályainak kirívó megsértése miatt (mai sajtóhír szerint a két legfrissebb elnöki horgon akadt törvény a járásokról szóló, illetve a deregulációról szóló törvény).
A törvényjavaslat érdemével, a polgári perrendtartás szabályainak módosításaival kapcsolatban Gaudi kifejtette, hogy a felülvizsgálati eljárás újraszabályozása nem indokolatlan, hiszen a Kúria nem tud eleget tenni a 120 napos elbírálási határidőnek, ugyanakkor technokratának tartja azt a megoldást, hogy a felülvizsgálat alá vihető jogviták pertárgyértékét 1 millióról 3 millióra emelik. Úgy vélte, a három millió forintos értékhatár a személyhez fűződő jogok megsértése miatt indított perek nagy részét - a civilizált jogállamhoz nem méltó irreálisan alacsony, nem vagyoni kártérítési összegeket megállapító bírósági összegek miatt - kizárja a rendkívüli jogorvoslatból, ezért azt javasolta, az ilyen perek kerüljenek ki a törvényjavaslat hatálya alól. A munkaügyi perek esetén sem tartotta a rendkívüli jogorvoslat ilyen korlátozását, mindez ellenkezik az Alaptörvény és az Emberi Jogok Európai Egyezménye által garantált hatékony jogorvoslathoz fűződő joggal.
Harmadik felszólalásában pedig Hegedűs Lórántné kritikájához csatlakozva megdöbbenésének adott hangot, hogy ebben a saláta csomagban még azt a szabályt is bele helyezné a kormány, miszerint a helyi önkormányzatok kötelesek tűrni a bármilyen okból általuk megvalósítani nem kívánt európai uniós pályázatok kormány általi megvalósítását. Mindezt az államszocialista időszak tervhivatalához hasonlított, amikor központi párt tervező asztaloknál dőlt el a helyi közösségek sorsa, és szerették, nem szerették, olyan ,,fejlesztéseket", ,,beruházásokat" valósítottak meg a településeken, mint például a hódmezővásárhelyi Hód-tavi panel lakótelep kertvárosi övezet ledózerolása árán történő megvalósítása, társadalmi együttélésre képtelen rétegek odaköltöztetésre.
Gaudi-Nagy Tamás a salátatörvénnyel kapcsolatos felszólalásai vágatlanul itt tekinthetők meg: