Megjelent a Jogvédők a nemzet szolgálatában című könyv

Budapest, 2012. február 22., szerda (MTI)

Megjelent a Nemzeti Jogvédő Szolgálat (NJSZ) tevékenységéről szóló, Jogvédők a nemzet szolgálatában című dokumentumkötet, a könyvben egyebek között interjúk olvashatók a 2006. őszi tüntetések résztvevőivel. Gaudi-Nagy Tamás, a 2004-ben létrejött Nemzeti Jogvédő Alapítvány, és az annak fenntartásában működő Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője a kiadvány szerda esti bemutatója előtt az MTI-nek nyilatkozva kiemelte: a kötet alapos áttekintését adja annak a nemzeti jogvédő munkának, amelyet az NJSZ együttműködő ügyvédei végeztek 2002 és 2011 között.

A jobbikos parlamenti képviselő úgy fogalmazott: "a Gyurcsány-rendszer valódi arca megismerhető ebből a könyvből", az NJSZ tevékenysége pedig "azon joggyakorló emberek megvédésére irányult, akiket ebben az időszakban politikai ellenzéki tevékenységük miatt meghurcoltak". A kötetben kiemelten szerepel a következő jogvédők munkássága: Grespik László, Gyurta Tibor, Morvai Krisztina, Novozánszky Ilona, Zétényi Zsolt és Gaudi-Nagy Tamás. Mint Gaudi-Nagy Tamás elmondta, a Varga Domokos György által szerkesztett kötetben egyebek mellett szerepelnek a tüntetéseken részt vevő és atrocitásokat elszenvedő védencekkel készített interjúk, valamint szakértők és az együttműködő ügyvédek nyilatkozatai, ezenkívül bírósági ítéletek és esettárak - többi között "a 2006. őszi tüntetésekkel és megtorlásokkal" kapcsolatos jogvédő ügyek. 

Gaudi-Nagy Tamás szólt arról, hogy a könyvben olvasható a tüntetéseken jogszerűtlenül eljáró rendőrök elítélésének története is, valamint a kiadvány beszámol a jogvédő munka sikereiről, melynek során - mint mondta - "átformáltuk a gyülekezési és egyesülési jog, valamint a kártérítési jog területén a joggyakorlatot", és "most már evidencia, hogy a meghurcolt tüntetőknek felmentésüket követően jár a kártérítés".
A jogvédő annak a véleményének adott hangot, hogy tevékenységük "jogtörténetet és nemzetpolitikát formáló hatással járt", mert "rendkívül nagy hatékonysággal tudtak segítséget nyújtani a politikai szabadságjogaikat gyakorló, a 2002-2010 között az akkori rendszerrel szemben fellépő személyeknek és szervezeteknek". Emlékeztetett arra, hogy tüntetésfeloszlatást jogellenesnek nyilvánító bírósági ítéleteket, valamint jelentős összegű kártérítéseket harcoltak ki, illetve "sok, koncepciós eljárás alá vont" embert tudtak felmentetni.
Beszámolt arról, hogy több ezer megkeresés érkezett hozzájuk az elmúlt években, a felmentő vagy kártérítést elérő ítéletek, egyezségek száma pedig eléri a több százat. Munkájuk ma is tart - tette hozzá -, erre példaként hozta fel jogvédő fellépésüket a határon túli magyarokkal szemben, valamint a devizaadósokkal és a károsult fogyasztókkal szemben indított eljárásokban.
Gaudi-Nagy Tamás közölte: a 2006-os őszi erőszakos rendőri fellépést vizsgáló miniszterelnöki megbízott, Balsai István jelentésének kidolgozásában is segítséget adtak, amennyiben az abban szereplő jogesetek "a mi joggyakorlatunkból származnak". Kitért továbbá annak a 2002-2010 között az állam részéről a politikai szabadságjogok területén elkövetett jogsértéseket vizsgáló parlamenti albizottság részjelentésére, amelyet ő készített, és amelyet a parlamenti emberjogi bizottság elfogadott tavalyelőtt decemberben. Megemlítette, hogy terveik között szerepel egy döntvénytár kiadása is, amelyben az általuk indított bírósági ügyek ítéleteinek teljes köre szerepel majd, valamint egy olyan DVD kiadása, amelyen a jogvédők által indított ügyekben folytatott jelentősebb bírósági tárgyalások és más jogvédő akciók láthatók.

A könyvel kapcsolatos további információk a www.njsz.hu oldalon érhetőek el.